Fiyat Al Randevu Al Online Sonuç
Elektronik Sigaralar: Tütünsüz, Ama Kalbiniz Hala Risk Altında Olabilir

Elektronik Sigaralar: Tütünsüz, Ama Kalbiniz Hala Risk Altında Olabilir

Elektronik ürünler de nikotin tehlikesi taşıyor
Genellikle E-Sigara olarak bilinen elektronik sigaralar, geleneksel tütün sigaralarındaki  katran ve duman olmaksızın nikotin verirler. Ancak doktorlar yine de risk taşıdıklarını söylüyor.
Araştıranlar bilir ki, sigaralardaki nikotin kan damarlarını sıkıştırır. Ama henüz e-sigaraların kalp, akciğerler ve kan damarlarında birikerek nasıl zarar verdiğini bilmiyorlar. Çoğu uzman herkesi, özellikle kalp hastalarını, e-sigara dahil her tür üründen kaçınmaya zorluyorlar.
E-sigaralar, sigara içmenin etkilerine benzer nikotin içeren tat verilmiş bir sıvıdan sıcak bir duman üretirler. İlk çalışmalar nikotinin kalp hücrelerine direk zarar verebildiğini, bu nedenle kalp hastaları elektronik ya da geleneksel tütün ürünlerini içmekten tamamen kaçınmalıdırlar.
E-sigaralar daha güvenli bir seçenek mi?
Araştırmacılar 22 genç üzerinde e-sigara kullanmadan önce ve sonra kalp fonksiyonlarını ve kan basınçlarını ölçtüler. Uzmanlar 2012 yılında Avrupa Kardiyoloji Topluluğunda bu konuda bilimsel bir yazı sundu.  Deneklerin  akut kardiyovasküler problemlerinin hiçbirinde geleneksel sigara belirtileriyle bir ilgi bulunamadı. (kalp pompalama fonksiyonuna etkisi  ve sistolik kan basıncı artışı dahil)
Araştırmacılar deneklerin kan basıncında geleneksel bir sigara içtikten sonra  belirgin bir artış gördüler. Denekler e-sigara içtiğinde diyastolik kan basıncında sadece küçük bir artış görüldü. “ Uzmanlar “ Bu durum, nikotin sadece kullanılan sıvının içinde olsa da normal sigara içimine oranla daha düşük seviyede absorbe edildiğinin bir göstergesidir.”
Uzmanlar araştırmacıların e-sigaranın etkileri üzerinde çalışmaya devam etmesini öneriyor ve ekliyor; “Sigara içimiyle bağlantılı büyük felaketleri düşündüğümüzde elimizdeki veriler elektronik sigaraların çok daha az zararlı olduğunu göstermekte ve tütünün yerine elektronik sigara kullanmak sağlık için daha iyi olabilir.
Diğer çalışmalar dikkat çekmeye zorluyor
Tütün Danışma Grubu Ekim 2007’de bir uyarı yayınladı. Bu uzun belgede uzmanlar nikotin içeren maddelerin kullanımında dikkatli olmaya zorluyor. Ancak yine de yasaklamanın ya da aşırı kural koymanın bu tür maddelerin yanlış kullanımına yol açabileceği belirtiliyor.
İlk biyokimyasal araştırmalar nikotinin tehlikeli olduğunu belirtiyor
Brown Üniversitesi’nde yapılan çalışmalar konunun kalbine dokunuyor- nikotinin kalp dokuları üzerindeki etkileri. Uzmanlar sigara içmenin kalp hastalığı riskini arttırdığını ve suçlunun nikotin olduğunu biliyorlar. Nikotine maruz kalan damarsal doku, hasarı gözler önüne seriyor. Nikotin, düzgün kas duvarlarında tam anlamıyla delikler açıyor ve arkasında bir enkaz bırakıyor.
Yapılan ilk çalışma, nikotinden kaynaklanan hasarın nasıl damar sertliğine ya da arterlerde plak oluşumuna neden olduğunu göstermekte. Ne zaman dokuda hasar olsa sonrasında bunu iltihaplanma ve plak oluşumu izler.
Bu sizin için ne anlama geliyor
Geleneksel sigaralardan e-sigaralara geçtiğinizde tütün kullanımıyla bağlantılı bazı kanser türlerinden kaçınıyor olsanız da kalp hastalığı riskini yok edemezsiniz.
Türkiye Kalp Derneği, yapılacak çalışmalar  e-sigaranın kalp üzerindeki uzun süreli etkilerini doğrulayana kadar, hükümetin  e-sigara konusunda daha katı  kuralları yürürlüğe koymasını öneriyor.
Çünkü e-sigaralar tütünsüz bir nikotin alma sistemidir, ve her e-sigara kullandığınızda akciğerlerinize ve kan akışınıza direk olarak belli bir dozda nikotin alırsınız.
Kalp problemleriniz varsa nikotinin etkilerine özellikle açıksınız demektir, o nedenle e-sigaradan uzak durun.
Zararlı tütün ve nikotinden bir kerede ve tamamen kurtulmanıza yardımcı olacak bir çok işe yarar sigara bıraktırma programı var.

HEMEN BİLGİ AL

Kayıt işlemleri sırasında verdiğim kişisel veri ve iletişim bilgilerimin, Ümit Tıp Hizmetleri tarafından 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında Aydınlatma Metni'nde verilen amaçlarla sınırlı olarak işlemesine, kayıt altına alınmasına ve muhafaza edilmesine aynı zamanda hizmet ilişkisi içerisinde olduğu üçüncü kişiler ile paylaşmasına muvafakat ediyor ve onay veriyorum.
KURUMSAL
Tüm Tıbbi Birimleri ve Uzman Kadrosuyla tam teşekküllü bir hastane olarak Kamu, SGK ve Özel Sigorta hastalarına hizmet vermekteyiz.
+90 232 441 41 70
info@karatashastanesi.com.tr
336 Sok. No:26 Karataş / Konak -İZMİR
Gizlilik Sözleşmesi İptal İş Sözleşmesi Hizmet Sözleşmesi

LOKAL YAPI VE SAĞLIK HİZMETLERİ EĞİTİM TURİZM SAN.TİC.LTD.ŞTİ.

Our services range from 1₺ to 1.000.000 and 10% prepayment is taken for each transaction.

BRANŞLARIMIZ
 • Kadın Hastalıkları ve Doğum
 • Kulak Burun Boğaz
 • Genel Cerrahi
 • Dermatoloji
 • Ortopedi ve Travmatoloji
 • Gastroenteroloji
 • Nöroloji
 • Kardiyoloji
 • Göğüs Hastalıkları
 • Psikiyatri
 • İç Hastalıkları (Dahiliye)
 • Üroloji
 • Akupunktur
 • Beslenme ve Diyet
 • Estetik ve Plastik Cerrahi
 • Radyoloji
 • Anestezi ve Reanimasyon
 • Göz Hastalıkları
 • Check Up
 • NEREDEYİZ?